MARKA

>

Marka Ön Araştırma

Marka müracaatı öncesinde dikkat edilmesi gereken ilk unsur, markanızın 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'na uygunluk göstermesidir. Bu uygunluk kriterlerini dilerseniz Türk Patent ve Marka Kurumu resmi sitesinde yayınlanan mevzuat ve yönetmelikten öğrenebileceğiniz gibi bizlerden profesyonel destek de alabilirsiniz.

Bununla birlikte markanızın benzer marka araştırması ve incelemesi yapılmaktadır. İnceleme ve kapsamlı araştırma marka uzmanlarımız tarafından 1 saat içerisinde bildirilir. Marka müracaatı yapılacak emtia (sınıf) bilgileri sizin yönlendirmenizle eksiksiz bir şekilde tespit edilir ve eğer logonuz da varsa gerekli evraklar tamamlanarak 1 gün içerisinde müracaat edilmektedir.


>

Marka Müracaatı

Marka müracaatı evraklar ve ilgili işlem ücretleri eksiksiz olduğu takdirde 1 gün içerisinde yapılır.

Müracaat tarihi koruma tarihinizdir. Markanıza benzer bir müracaat yapılırsa ilk müracaat edilen marka tescile bağlanır. Diğer marka (uygun koşulları sağlamıyorsa) red olur.

Müracaat edildikten sonra Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından dosya takip numarası verilir. Bu numara ile gerekli bazı resmi işlemlerinizi de yapabilirsiniz. (Domain-Hosting v.b)


>

Marka Süreci / İtirazlar

Marka müracaatından sonra tescil süreci başlar. 

İlk önce Türk Patent ve Marka Kurumu markanızın 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'na uygunluğunu denetler. Bu süreç yaklaşık 2-4 ay sürebilir.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından uygun görülen markalar ilana çıkar. Bu süre 2 aydır. 2.ayın sonunda Türk Patent ve Marka Kurumu, markanıza itiraz gelmişse itiraza karşı görüş vermenizi önerebilir itiraza karşı görüş aşamasında dosyanız tarafımızdan hazırlanır. Eğer karar lehinize sonuçlanır ise tescil süreci 2.itirazla devam eder. Karar aleyhinize sonuçlanırsa karara itiraz etme ya da karara dava açma hakkınız mevcuttur. Aleyhinize sonuçlanan karara itiraz yapılmaz ya da dava açılmazsa markanız hükümsüz kalır.

2.ayın sonunda Türk Patent ve Marka Kurumu, itiraz olmadığını açıklar ve kabul harcını talep eder.

Kabul kararı ile birlikte ödenen belge düzenleme harcıyla 1 ay içerisinde belge hazırlanır ve tarafımızca sizlere takdim edilir.


>

Marka Tescil / İzleme

Markanız tescil edildikten sonra 10 yıl boyunca koruma sağlar.

Bu süre içerisinde art niyetli ya da iyi niyetli markanızı haksız kullanım söz konusu olabilir. Bu yüzden sizlere markanızın takibi için de hizmet vermekteyiz. Bu hizmetler gerek Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde benzer marka tespiti olsun gerekse ihtar, dava v.b. hukuki hizmetlerini de kapsamaktadır.

Markalar ayda 2 defa olmak üzere bültende yayınlanır. Benzer olduğuna kanaat getirdiğimiz markaların bildirimleri süresi içerisinde sizlere bildirilir. İtiraz süresi, benzer markanın yayın tarihinden itibaren 2 aydır.

10.yılın sonunda markanız yenileme sürecine girdiği anda bildirimlerimizi yapar ve gerekli harç bedelini ödeyip markanızın koruma süresini bir 10 yıl daha uzatmış oluruz.

Her 10 yılda bir yenileme yapmak kaydıyla marka hakkınız devam etmektedir. 


>

Uluslararası Marka Tescili

Dünya üzerindeki tüm ülkelerde geçerli olan kural, "marka tescili aldığınız ülke ya da bölgede tescil ettirebilir ve kullanım hakkınızı sürdürebilirsiniz".

Bu yüzden vekiliniz olarak eğer markanızla ile ilgili bir ihracatınız ya da ithalatınız varsa kesinlikle ilgili ülke ya da bölgede tescil ettirmenizdir.

Uluslarası marka müracaatı ile ilgili WİPO (Madrid Protokolü), EUIPO (Avrupa Birliği), BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) v.b bölgelerde tescil söz konusudur. Tescil süreci ve mali boyutu ile ilgili yurtdışı marka uzmanlarımız, talep etmeniz halinde, sizlere detaylı bilgi sunacaktır. Zira her ülkenin harç ve tescil süreçleri farklılık arz etmektedir.